MENU

MENU /i/  gumoresku  info gumoresky  /search/

MENU /i/  gumoresku  info gumoresky  /search/
Чим ми дихаємо?

Чим ми дихаємо?

Згідно з міжнародним рейтингом, що склала компанія Mercer Human Resource Consulting, у списку найбрудніших міст світу Київ посідає 28 місце. Було враховано показники забрудненості повітря, рівень утилізації відходів, якість питної води, надання медичної допомоги та інфекційну захворюваність у 215 великих містах світу.

Головне управління екології та охорони навколишнього середовища КМДА надало “Хрещатику” перелік основних забруднювачів київського повітря. Серед них ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, ВАТ “АЕК “Київенерго”, ЗАТ “Екостандарт”, Дніпровська та Деснянська водопровідні станції, ВАТ “АК “Київводоканал”, філія “Завод “Енергія” АЕК Київенерго”. А загалом у столиці псують повітря понад 400 підприємств. Якщо ж врахувати і всіх дрібних “отруювачів”, то разом буде майже 1000 підприємств, що забруднюють київське небо з 25000 труб.

“Наразі викидів від стаціонарних джерел меншає. Проте разом зі зростанням кількості автотранспорту простежується і тенденція до збільшення забруднення атмосферного повітря”, - зауважив начальник Головного управління екології та охорони навколишнього середовища КМДА Вадим Ягодка.

Справді, Київ задихається насамперед від автовикидів, які містять понад 200 видів токсичних речовин. 80 % машин, які експлуатують понад дев’ять років, не мають спеціальних пристроїв для нейтралізації шкідливих речовин. Стан забруднення атмосферного повітря в місті характеризується стійким перевищенням гранично допустимих концентрацій (ГДК) за такими інгредієнтами, як оксиди вуглецю та азоту. І без того висока концентрація діоксиду азоту в повітрі Києва, що перевищує норму більше ніж утричі, в літню спеку може зростати в шість-сім разів. На столичних автомагістралях перевищені концентрації і діоксиду сірки, і просто пилу. Неухильно зростає концентрація бензапирену, формальдегіду. І це лише незначна частина тих речовин, які ми щодня вдихаємо.

Причин одразу кілька. Найголовніші - неймовірне збільшення кількості автомашин за останніх 20 років, погана організація роботи громадського транспорту, низька якість бензину, відсутність ефективного державного контролю за викидами.

Екологи б’ють на сполох: якщо так буде далі, то й до екологічної катастрофи недалеко.

Для захисту київського повітря на стаціонарних джерелах викидів встановлюють сучасні електрофільтри, системи мокрого очищення газів, а також моніторингу забруднення атмосферного повітря. Однак інноваційні технології, на жаль, використовують далеко не всі підприємства.

Для автомобільного транспорту оптимальним спеціалісти називають перехід на екологічно чисті види пального: Євро-4, Євро-5 та встановлення модернізованих двигунів з мінімальними викидами СО2. Але й таких заходів масово на практиці не вживають. Причина все та ж - надто витратно.

Негайними заходами реанімації столичного повітря є будівництво об’їзних доріг, так званих перехопних автостоянок на в’їзді до міста, відродження зелених зон і парків, якими донедавна Київ славився в усьому світі.

Захищай себе сам

Забруднене повітря насамперед уражує дихальні шляхи, негативно впливає на роботу серцево-судинної системи. В умовах мегаполісу варто навчитися дбати про своє здоров’я самостійно і не чекати, доки хтось “згори” вигадає надсучасну систему очищення повітря. Ось кілька нехитрих порад:

- залишайтесь у приміщенні стільки, скільки маєте змоги, особливо в години пік;

- захищайтеся від палючого сонця, що збільшує шанси небезпечного опромінення;

- не виконуйте фізичних вправ на узбіччі доріг, насичених транспортом;

- тримайтеся подалі від курців - цигарковий дим прискорює розвиток атеросклерозу;

- посадіть у приміщенні, де перебуваєте тривалий час, кімнатні рослини-фільтри - фікус, пальму чи плющ;

- споживайте достатньо фруктів та овочів - вони містять багато антиоксидантів, вітамінів і можуть захистити ваші легені та серце від негативних наслідків забруднення вільними радикалами.

Якщо дотримувати цих правил систематично, вони мають вагоме значення, переконують лікарі.